CZ | EN

Přeložení ropovodu Družba kvůli postupující těžbě

  • Domů
  • Aktuálně
  • Přeložení ropovodu Družba kvůli postupující těžbě

Přeložení ropovodu Družba kvůli postupující těžbě

18. 9. 2020

Monitorovací systém pro přeložení ropovodu Družba a další desítky páteřních potrubí kvůli postupující těžbě

Kvůli postupující těžbě byl přesunut ropovod Družba a další desítka páteřních potrubí. Mimořádně komplikovaná přeložka strategických inženýrských sítí je podle stavařů evropským unikátem. Monitorovací systém překládaných potrubí instalovali a sledují odborníci SG Geotechniky

Společnost SG Geotechnika instalovala a provozuje monitorovací systém překládaných potrubí v oblasti Hořanského koridoru na Slatinické výsypce. Potrubí vedoucí například ethylen, etylbenzen, benzin, ropu nebo plyn, byla přepojena do nové trasy v lomu Vršany na Mostecku. Největší přeložka strategických inženýrských sítí v historii České republiky nemá obdoby ani v evropském měřítku.

Monitorovací systém indikuje případné svahové pohyby

Monitorovací systém má za úkol indikovat namáhání potrubí případnými svahovými pohyby výsypky a doplňuje povrchovou monitorovací síť v lomu Vršany. „Pro monitorování bylo zvoleno ocelové potrubí ropovodu o průměru 500 mm. Pro sledování případných svahových deformací byly přímo na potrubí umístěny strunové tenzometry, celkem třináct profilů po čtyřech snímačích. Měřené hodnoty jsou pomocí kabelů stahovány do měřících ústředen a odtud bezdrátově přenášeny na servery a podrobovány dalšímu zpracování,“ vysvětluje Michal Kvarda, vedoucí geotechnického monitoringu.

Přeložku doprovázely mimořádně přísné nároky na použité technologie

„Nová infrastruktura hodně vybočuje z laické představy o inženýrských sítích. Jde o velmi sofistikovaný systém chytrého potrubí s armaturními šachtami, softwarem, optickými kabely a spoustou kontrolních i řídicích prvků. Proto jsme kladli mimořádně přísné nároky nejen na technologie, ale třeba také na řemesla,“ uvedl Vít Tůma, ředitel projektu výstavby inženýrských sítí Hořanského koridoru. Z technických zvláštností projektu vyzdvihuje právě tenzometry, které hlídají stabilitu svahů.

Ojedinělá přeložka zpřístupní zásoby 232 milionů tun uhlí

O výstavbě Hořanského energetického koridoru se rozhodlo již v 50. letech minulého století. Tehdy se do dobývacího prostoru Slatinice umístily všechny inženýrské sítě, které propojovaly chemické závody v Litvínově se zbytkem republiky, a dopředu se počítalo s tím, že je kvůli dotěžení ložiska bude nutné jednou přeložit. Na projektu se podílely desítky specializovaných firem z Česka i ze zahraničí. Mimořádná přeložka prodlouží životnost lomu Vršany o desítky let a zpřístupní zásoby 232 milionů tun uhlí. Monitorovací systém je v provozu od srpna 2019, od května 2020 je potrubí opětovně naplněno ropou a úspěšně běží v ostrém provozu.

Zdroj:
archiv SG Geotechnika a.s.
ČT24: Potrubí muselo ustoupit těžbě. Dělníci přesouvali ropovod Družba pět let, počasí i terénu navzdory
iDnes.cz: Už napojili i Družbu, největší přeložka strategických sítí bude hotová

SG Geotechnika je lídrem v oblasti geotechnického a stavebního monitoringu, budujeme systémy monitoringu na míru, identifikujeme a řídíme geotechnická rizika ve všech fázích stavby inženýrských děl >> Monitorovací systém pro přeložení ropovodu Družba a další desítky páteřních potrubí do nové trasy, instalovali a sledují odborníci SG Geotechniky