CZ | EN

České mapy pomohou chránit etiopskou krajinu

České mapy pomohou chránit etiopskou krajinu

2. 7. 2025

Etiopie, druhá nejlidnatější země subsaharské Afriky, čelí vážným environmentálním a socioekonomickým výzvám. Rychlý populační růst, intenzivní využívání půdy, klimatické změny a složitá geologická stavba vedou k rozsáhlé degradaci přírodních zdrojů – zejména půdy a vody. K ochraně krajiny a jejímu šetrnému využívání nově pomůže Etiopanům komplexní geovědní podklad – český soubor map, na kterých se významně podíleli i experti SG Geotechniky

Projekt Zajištění udržitelného hospodaření v krajině ve vybraných oblastech Etiopie (2019–2024), podpořený Českou rozvojovou agenturou, se zaměřil na regiony v jižní části země – zejména na zóny Gamo, Gedeo a Sidama. Cílem bylo podpořit udržitelné využívání přírodních zdrojů prostřednictvím podrobného geovědního mapování a plánování krajinného využití.

Geologické, hydrogeologické a půdní mapy

V první fázi vznikly sady geologických, hydrogeologických a půdních map v měřítku 1:100 000 pro každou oblast. Mapy zachycují horninové složení, výskyt pramenů a podzemních vod, typy půd a jejich chemické vlastnosti, ale také rizika jako eroze nebo sesuvy. Důležitým výstupem byla i časová analýza změn krajinného pokryvu na základě satelitních snímků, která dokumentuje vývoj za posledních 30 let. V druhé fázi pak vznikly mapy využití a pokryvu krajiny pro 18 samosprávných celků, doplněné o mobilní aplikace a konkrétní doporučení k ochraně a obnově krajiny – od protierozních opatření přes řízené zalesňování až po zadržování dešťové vody a šetrné hospodaření s vodou.

Hydrogeologická expertíza SG Geotechniky pro mapování Etiopie

Na projektu se vedle České geologické služby, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a dalších partnerů podílela také SG Geotechnika, která do řešení přinesla své dlouhodobé zkušenosti z regionu. Český tým v Etiopii tak navázal na svůj dřívější projekt, v rámci něhož vznikla první moderní a ucelená geologická a hydrogeologická mapa Etiopie v měřítku 1:1 000 000. Tým SG Geotechniky zpracoval hydrogeologickou část této mapy a podílel se na návrhu hydrogeologické rajonizace celé země. Oba projekty se nesoustředily pouze na sběr a analýzu dat, ale kladly důraz i na vzdělávání, přenos know-how a aktivní zapojení místních komunit. Právě tato kombinace vědeckého přístupu a praktických potřeb činí z projektů skutečně udržitelný nástroj rozvoje.

Získaná data pomáhají místním institucím

Oba mapové projekty jsou milníky v budování geovědní infrastruktury. Získaná data pomáhají místním institucím, samosprávám a podnikatelům lépe porozumět přírodním procesům a přijímat informovaná rozhodnutí při správě krajiny. Například těžaři mohou na základě map předběžně identifikovat perspektivní oblasti pro průzkum surovin, jako jsou zlato a průmyslové minerály, a zhodnotit potenciál bez nutnosti přítomnosti v terénu. Soubor geologických map může posloužit také inženýrům a stavařům při stavbách silnic, přehrad nebo elektráren: poskytuje totiž informace o složení podloží, stabilitě svahů nebo seizmických rizicích. Mapy jsou neocenitelné také pro odborníky v oblasti ochrany přírody, zemědělství a vodního hospodářství.


Hydrogeologická mapa Etiopie umožní lepší plánování a řízení vodních zdrojů, což je klíčové pro udržitelné vodní hospodářství a zajištění dostatku pitné vody I SG Geotechnika 

Zdroj: Moderní ekonomická diplomacie


Více o aktivitách SG Geotechniky v Etiopii:
SG Geotechnika zpracovává hydrogeologickou mapu Etiopie »
SG Geotechnika se podílí na budování udržitelného zásobování pitnou vodou v regionu Sidama »
SG Geotechnika se podílí na zapojení umělé inteligence do mapování vodních zdrojů v Etiopii »