CZ | EN

Zabezpečení nestabilních skalních svahů nad obcí Hřensko s využitím ochranných vysokozátěžových bariér

Zabezpečení nestabilních skalních svahů nad obcí Hřensko s využitím ochranných vysokozátěžových bariér 

Lokalita:
Hřensko, okres Děčín, Národní park České Švýcarsko

Náš přístup: 
Zpracování prováděcí dokumentace sanace na podkladě dokumentace pro územní rozhodnutí a autorský dozor během realizace stavby. 

Obec Hřensko je situována v rizikové oblasti strmých stěn a svahů v údolí Kamenice při soutoku s Labem. Správce okolních pozemků, které jsou součástí Národního parku České Švýcarsko, dlouhodobě usiloval o zajištění svahů nad obydlenými částmi údolí. Dokumentaci pro provádění stavby sanačních opatření spolu s autorským dozorem během realizace stavby realizovali odborníci SG Geotechniky 

Křídové labské pískovce, které budují svahy, svislé a převislé skalní stěny a četné skalní útvary nad obcí Hřensko, jsou rizikovým faktorem, pro jehož eliminaci bylo dokumentací pro územní rozhodnutí (dále ÚR) navrženo využití dynamických bariér v několika liniích svahu na pravém břehu říčky Kamenice. Projektová dokumentace pro provádění stavby detailně rozpracovávala původní návrh z fáze ÚR a potýkala se s nutností detailního zaměření a dokumentace obtížně přístupných partií skalních stěn, často zcela skrytých v okolní vegetaci. Projekt řešil zajištění v celkové délce téměř 1 650 metrů a kromě vlastní realizace bariér musel vyřešit také přístupy do skalních stěn a dočasná ochranná opatření po dobu realizace stavby. Délky jednotlivých bariér a jejich dimenzování vycházelo z výpočtů a situací, provedených v rámci dokumentace pro ÚR – byla řešena pouze rizika pádu bloků do objemu 5 m3.

V projektu bylo uvažováno s bariérami v energetických úrovních od 500 kJ do 2 000 kJ, při výškách od 3 do 7 metrů, a vzhledem k etapě dokumentace bylo nutné velmi precizní stanovení výměr všech materiálů pro stavbu – počty a délky kotev, rozměry sítí jednotlivých polí, materiál pro vykrytí nerovností terénu a podobně. Během stavby byly využity továrně vyráběné bariéry několika výrobců a jednalo se o dosud největší využití technologie dynamických bariér v České republice. Během sanace odborníci SG Geotechniky vykonávali autorský dozor projektu a řešili tak mnoho problémů, spojených s detailním prováděním nepříliš obvyklých technologií v nedostupném terénu. Kromě dynamických bariér bylo lokálně přistoupeno k sanaci přilehlých rizikových partií skalních stěn, které označila dokumentace pro ÚR. Přesto zde řada problémů ještě čeká na definitivní vyřešené v následujících etapách sanačních opatření.