CZ | EN

Zlatokopové zabojovali o tituly mistrů světa

Zlatokopové zabojovali o tituly mistrů světa

16. 9. 2020

Zlatokopové zabojovali o tituly mistrů světa

Padesát tun písku, soutěžní zlato a rýžovací kádě. Zlatokopové z celého světa se sjeli do Čech, do středověkého zlatohorního královského města Nový Knín, ve dnech 18. – 22. 8. 2020

Koronavirová pandemie sice původní velkorysé plány letošního Mistrovství světa v rýžování zlata 2020 trochu zredukovala a je velká škoda, že zde nemohli porovnat síly evropští i zámořští zlatokopové, ale přesto se 275 závodníků ze 13 států utkalo v osmi soutěžních kategoriích.  

Program začal slavnostním průvodem účastníků a od středy do soboty probíhaly soutěže za bohatého doprovodného programu. Všechny tři medaile ze soutěže národních týmů zůstaly ve středu Evropy. Vítězná technika přinesla první místo rakouskému týmu, druhé slovenskému a třetí českému týmu.  

Do toho, že není pánev, jako pánev, vás již před konáním mistrovství zasvětil náš kolega Vladimír Petřina, který vysvětloval, jak rýžovat zlato na různých typech pánví. „Pokud se ptáte, jak jsem dopadl já, tak alespoň malá náplast na dva neúspěšné semifinálové pokusy v prestižních kategoriích jednotlivců se zrodila v doprovodné soutěži Jackpot. Jednalo se o pokus vyrýžovat na pánvi o průměru 40 cm, typu čínský klobouk, tři zlatinky z 2,5 litrů písku v co nejrychlejším čase. Můj výsledný a nejrychlejší čas byl 13:73 vteřiny. Drobný úspěch patří také SG Geotechnice, která získala třetí místo v kategorii V.I.P.,“ říká Vladimír Petřina.  

Letošní ročník pořádal Český klub zlatokopů ve spolupráci s městem Nový Knín, Muzeem zlata Nový Knín a se záštitou hejtmanky Středočeského kraje. Příští rok bude vlajka mistrovství předána do dalšího historického zlatokopeckého střediska, do kanadského Dawson City, a ve dnech 25. – 28 8. 2021 proběhne European Goldpanning Championships ve Zlatých Horách na Jesenicku.

Mnoho díků za podporu všech lidí, kteří se přijeli na tuto zcela ojedinělou akci podívat, a všem zlatokopům, kteří se nenechali odradit a přijeli i přes všechna cestovní omezení.

Na shledanou příští rok!