CZ | EN

R2 nominována na Stavbu roku 2018

R2 nominována na Stavbu roku 2018

14. 3. 2019

Specialisté SG Geotechniky dlouhodobě zajišťují stavební dozor nad rozšířením slovenské sítě dálnic a rychlostních silnic. Výstavba moderního úseku Ruskovce – Pravotice, která je součástí rychlostní silnice R2 a mezinárodního evropského tahu zabezpečující spojení s Českou republikou, byla nominována na Stavbu roku 2018 Slovenskej republiky

Mezi nominacemi pro prestižní ocenění Stavba roku 2018 pro nejzajímavější projekty realizované v uplynulém roce je zařazen nový rychlostní úsek R2 na Slovensku. Ocenění tradičně klade důraz na ochranu přírodního bohatství a racionální využití stavebních materiálů, stejně tak jako na společenský přínos a nadčasovost jednotlivých staveb. Společnost SG Geotechnika se s oblibou zapojuje do řešení, která poskytují inovativní přínos ve stavebnictví a častokrát jsou velkou výzvou pro samotné iniciátory stavby.

Společnost SG Geotechnika vede ve sdružení s firmou Terraprojekt veškerý stavební dozor, včetně geotechnického monitoringu nad stavbou nového úseku R2, který se skládá ze 100 stavebních objektů, včetně 13 mostů. Ten plní především úlohu obchvatu města Bánovce nad Bebravou a přilehlých obcí. Stavba nového silničního koridoru odlehčí město o tranzitní dopravu, zkvalitní podmínky pro obyvatele místních aglomerací, zvýší plynulost, rychlost a především bezpečnost dopravy v celém regionu. Na základě inženýrskogeologických podmínek nové trasy byla použita polotuhá vozovka s obrusnou vrstvou z asfaltového koberce. V rámci zmiňovaných 100 stavebních objektů, byly na zabezpečení svahových pohybů v zářezu v kilometru 3 300 a v kilometru 4 600 vybudované kotvené pilotové stěny o celkové délce 187,5 metrů. Součástí stavby jsou také dvě protihlukové stěny o celkové délce 1 718 metrů.

Výstavba dopravního uzlu je realizovaná ve vysoké kvalitě s velmi kvalitním technickým zpracováním, ekonomicky a enviromentálně efektivním použitím stavebních materiálů a bez jakýchkoliv negativních zásahů do životního prostředí během výstavby, díky kterému byla nominována do 24. ročníku soutěže Stavba roku.